Many informations about COVID-19, CORONAVIRUS, how will it spread into population
in many countries, actual COVID-19, CORONAVIRUS GRAPHS, also Perspectives, forecasts, outlooks for the future, epidemic and pandemic prognosis and actual
>>>>>> COVID-19, CORONAVIRUS PREDICTIONS <<<<<<
COVID-19, CORONAVIRUS links to GRAPHS day by day
COVID-19, CORONAVIRUS links to PREDICTIONS day by day
Other interesting COVID-19, CORONAVIRUS summary links and reference pages

Оригинал на чешки јазик - кругови во жито-несортиран-текстови-2 . Ве молиме изговор, машински превод грешки.
Learn about thunderstorms RSS feed

Crop Circles - сајт машински превод

  menu - sitemap Complete list of all pages of this web

 

         Дел 1        Дел 2         Дел 3        Дел 4       Дел 5  

 

 

Дел 2  

 

Доколку сте заинтересирани, контактирајте cropcirclesonline@gmail.com

 

Lucy Pringle себе, еден од најпознатите dokumentaristek феномен се меѓу посветен мистериозни електромагнетни и електростатички укажува на локацијата на феноменот на Crop Circles ( http://www.spiritofmaat.com/archive/dec2/pringle.htm )!  

интервју е датиран некаде во 2001 година, се споменува во многу програми на Crop Circles во разговорите со ЛП

 

http://www.lucypringle.co.uk/articles/heartthrobs/  

Страна многу неверојатно потсетува психолог белешки од интервјуа со поединци zdrogovanými

 

http://www.lucypringle.co.uk/articles/brains/  

опис на многу слични симптоми и последици

 

копирани од http://www.spiritofmaat.com/archive/dec2/pringle.htm , текстот е истакнат во боја (разни откриени необични чувства на луѓето присутни на локацијата на Crop Circles)  

 

листа на категории и нивните здравствени ефекти:

 * Орален - вкус (метални), заб болка, невообичаена жед

 * Кранијален - главоболки

 * Окуларни - визија промени, халуцинација

 * Аудиторни

 * Цревни - гадење, дијареа, ненадејно глад, итн.

 * Системски - вртоглавица, слаба колената, болки во нозете, итн.

 * Ментално - мисловни процеси Погодените, краткорочни губење на меморијата, чувство на паника, страв, злото, мир, љубов и светлина, дезориентација, и чувство на присуство

 

листа на медицински категории и нивните симптоми

 * Уста - вкус (метални), стоматолошки болка, жед neozvyklý

 * Раководител - главоболка

 * Очи - визуелни пореметувања, халуцинации

 * Аудиторни сензации

 * Цревни - гадење, дијареа, ненадејно глад, итн

 * Систем - Вртоглавица, слаба колената, болки во нозете, итн

 * Ментално - мисловни процеси погодени од краткорочни губење на меморијата, чувство на паника, страв, злото, мир, љубов и светлина дезориентација, со чувство на присуство на високо суштество

 

главно ментални, се навистина класичен "моментално", но всушност апсолутно сите, без исклучок, тоа е класичен, скоро учебник случаи на злоупотреба на дрога синдром, труење или разни хемикалии. Треба да се напомене дека, поради тоа што неодамна дојде до тоа место само над земјата и плитки подземни случува, навистина, навистина не изненадува. Вработен тука во област на неколку десетици квадратни милиметри (или обемот на неколку кубни метри) неколку милиони или дури милијарди или повеќе Temelin моќ еднаш, дури и ако само за неколку милионити дел од секундата (просек 100)

 

Многу често сведоци раскажуваат дека тие ќе заминат сите видови на болести синдроми, болка и се чувствуваат генерално поздрава. Тоа воопшто не е изненадувачки, бидејќи нивните тела во тие моменти е веројатно да се сосема различни проблеми. Ако некој паѓа во водата, секако имаше дел од секундата да заборавиме дека тој е гладен, дека тој или бод на страната која имаше тикови во окото.

 

"Многу жени тврдат дека тој страдал од менструалниот абнормалности и проблеми типични за транзициониот период, по посетата исечете кругови" (преведен од интервјуто со ЛП)

Повторно, иста симптоми се јавуваат по ингестија на лекови или хемикалии труење ...  

 

Lucy: Верувам дека тоа е резултат на електромагнетни полиња пронајдени во внатрешноста на Поправете круг. Луси знае дека внатре Crop Circles е (беше) електромагнетни полиња, но е во потрага за тоа како би можеле да се појават. Да, тоа е точно. Електромагнетни полиња навистина беше (огромен), благодарение на молња празнења. Може да има уште подземни vyskytvat значителна сума chemikáli, слични дроги или doknce нешто многу полошо. Гасови, многу возбуден јони или молекули, електростатско megajoules скриени под земја. Исто така, повика LIRM ефект - "Молња индуцирана магнетизам Останати", "Молња-индуцирана остаток магнетизам", не е толку опасно.  

 

Според описот тоа е апсолутно класичен симптоми на труење со отрови или халуциногени супстанции. Тоа е важно да сфатат дека веб-сајтот беше во дел од милисекунди зрачеше надземна и подземна моќ на која товарен воз возеше десетици и поголеми камиони (целосно натоварен камион - околу 40 тони) на стотици до илјадници километри. Најмалку, објави податоците се однесуваат на "само" целосно просек молња празнења. Може да има премногу длабоко под земја создаде огромни загадувањето. Меѓу нив може да бидат присутни, но неколку, како што се јаглерод моноксид, но покрај тоа уште ... Но, тоа е навистина наоѓање наоди само за "Груб природа". Вклучувајќи исклучително опасни отрови и халуциногени супстанции, десетици или повеќе килограми, од кои секој човек јасна состојба на умот беше работи што ќе му ги нозете може да го носат. Покрај тоа, се уште може да биде значителен износ на остаток чуваат статички електрицитет (може да се мери -foto), Што доведува до друг зло - "Аудиторни" (различни аудио знаци, напукнување) и може да предизвика различни флуоресценција. Остаток на статички енергија може да продолжи да се создаде опасни хемикалии. Во подземни може да догоруваат денови постојано присутни таму дрво, хумус, тресет или слични прашања, и така постојано се надополнуваат главно CO2 и CO

 

Обрнете внимание на "ревизори" - звуци. Под земја акумулирани електрична енергија (десетици киловат час), веднаш претворена во топлина, може да предизвика огромен притисок разлики, кои се во можност да се создаде многу повеќе нагласена и забележителни бучава. Подземни гасови или течности можат да се движат многу денови од места на повисока температура и притисок на друго место, за создавање на звучни ефекти. Под земја се случуваат материи (карпи, камења, камења), исто така може да го намали температурата се зголемува промените јачината на звукот, постои триење, кој повторно покренува звуци. Свет semtam само по молња испуштањата малку "тркалаат во утробата" (подземни). Процесот е всушност неверојатно слични на она што се случува во стомакот přejedeného човек. Исто така, прераспределува материјали од место до место, со различни притисок во течна или гасовита состојба.

 

Доставени факти најверојатно за да се произведе во редовите на истражувачи Crop Circles многу конфузија, но првиот и единствениот кој секогаш треба да ја посетите било која новооткриен култура круг треба да биде редовно вработените акредитирани токсикологија лабораторија (опремени со соодветни заштитни одела, маски и мерни инструменти), и само после многу дена од откривањето на шаблони тие само ќе им биде дозволено да издаде решение - тоа е дозволено да влезат во ова место, концентрацијата на токсични и опасни гасови нема опасно ниво. Истражувањето Crop Circles па можеби многу поскапи, но она што е евтин денес. Секако подобро од многу надворешни лица ненамерно направени од него и прилично несвесно заморчиња и проверени "метален вкус во устата" во место каде што е забележан Crop Circles, метален вкус е типично за некои особено опасни токсични материи, меѓу другото, .......).  

 

Речиси сите луѓе кои биле отруени од било хемикалии, дури и смртоносни, и биле во оваа ситуација успешно излекувани опише некои чувства зачудувачки слични со идентични со она погоре.  

 

Огромното мнозинство на смртоносни супстанции во суб-граница за интоксикација (sublethal) дози предизвикува симптоми слични ефект на лекови, додека предозирање со дрога предизвика смрт. При примена на било која дрога е, всушност, под-граница доза отровни материи. Се приклучи заедно ефектот на сложеност, incomprehensibility, до horribleness само открив модели за главите на истражувачи Crop Circles феномен ослабе во моментот сеуште различни здравствени штетни супстанции, сите се уште во комбинација со друг лек, а епинефрин (исто така дрога), еден вид на дрога опции контактирајте со нешто вонземјани, небесни, необјасниво, луѓето nezhotovitelným (кои се навистина точно), екстра-димензионални, паранормални, тоа не е чудно што во моментот не се во состојба да размислуваат рационално и реално. Оставајќи ги во нивната империја, која делумно се создадени, без разлика дали медитираат таму и да се создаде илузија на странци и мистерии. Сами, но оваа натприродна царството, а напушти засекогаш, а ние ќе продолжиме да се фокусираат главно на вистински причини (иако semtam, Lomikar, претседателот ...).  

 

Само преку изложување на таквите лекови осомничени paranormalismu и екстра-dimensionalismu може да се објасни тоа што толку enthralled истражувачи се во можност да објасни долготрајната и искривените јазли претставата "моќ", а кој се менува. Crop Circles истражувачи мора да биде многу внимателно објави дека сајтот не е довеле до некоја сила освен атракција на Земјата, феномен што се тегне и се наведнува јазли се нарекува негативен geotropism и преку јазли се обидат да ја поправат сместување , виткање на стебленца на земјата растенија - се обидува да се исправи погон кој Polehla , сламки се свиткани кон земјата и се чини дека неговата сместување , виткање стебленца на земјата, или во текот на неа. Процесот може да потрае само неколку минути или часови, но бројот на денови или дури и недели. Не, тие мислат истражувачи Crop Circles феномен што се случува дејството на непознати сили или форми на енергија, јазли ohne неколку секунди до десетици секунди и со тоа предизвикува сместување , виткање на стебленца на земјата растенија. Во некои места има дури пати во Nanoseconds, се "почитуваат". Дека мора да биде навистина интересно "гледа". А човек кој е во можност да ги набљудуваат природата процесите кои се случуваат во nanosecond опсег, треба да почнат што е можно побрзо во добро наредил кревет заклучен одделение на г-дин предавач Chocholoušek.  

 

БЛТ Истражување: ( http://www.bltresearch.com/plantab.php ) "јазол издолжување (растегнување) Тоа е постојан ефект предизвикан од формирањето енергии" "Во некои култури формации на енергетскиот систем се вклучени е доволно силни за да предизвикаат свиткување на овој апикална (врв) јазол " , односно дека силата дејствува на растенија, некои јазли оган, други проширени и, следствено, растенија Polehňa , свиткано стебленца на земјата. Не, не, не, никогаш, никогаш, никогаш, грешка, грешка, грешка.

 

Целите и принципите на јазли (stébelných) да се засади пченка некој многу веројатно објасни студенти од прва година на било кој медиум (високо во Америка) едно земјоделско училиште. Една од функциите на јазли (јазли) lipnicovitých (Poaceae, но исто така и речиси сите други) растенија се наоѓа на врвот отстапување од вертикална раст, ова е направено на местото на нивните хипертрофија, што е спротивно отстапување од вертикална насока (nákres) И промената е неповратен процес (тоа е така се зголеми бројот на клетки не, нивната големина и облик). Ако фабриката е во можност целосно да се слагам во реду криви прв јазли мора да се слагам во реду понатамошно размножување на клетки на спротивната страна и остануваат значително продолжен (nákres), Ако растението е толку слаба што тој не е во можност да ни ги укине kolénkům тоа во секој случај кажам никој, а таа само трајно продолжување (во обид да се воздигне на фабриката, која е неуспешна). Често комбинација од двете појави, кога фабриката е толку ослабена, особено во долниот дел, кои, да речеме, во првите два јазли од дното веќе имаат доволно моќ и растителни neuzvednou и само продолжи, друго се подигне барем остатокот од растенија во вертикална насока (foto), Со што значително им помогне на жетвата nákres principu. Многу слични на јазли, користејќи сличен принцип и да се постигне истата функција може да се однесуваат како речиси секоја bezkolénkové стебленца, стебла или стеблата на која било од други растенија, и секако било Poaceae растенија, дури и пред тие се јавуваат поизразени диференцијација на ткивата. Значи не произлегува од некои растенија во internodes без оваа функција се користи само јазли. Еден пример е афион. На Internode е сепак содржат предадена meristems, така што тие можат да ги извршуваат потребната функција, без да бидат ограничени на Internode.

 

Покрај тоа, фабриката ќе биде во сила веднаш по електрична струја во широк спектар на токсични материи, за неа, е во наредните денови да "Миграција", каде се овие отровни супстанции се пресели повеќе во долниот дел на фабриката, која потоа всушност жртви за успешна "учење потомство", во овој случај, житни зрна и најдобрите зачувување на генетската информација. Спротивна насока, горе, додека туристичките агенции корисни за развојот на успешно завршување на зрна. Дури и ако тоа не се случи, и се чини дека фабриката е речиси сува и во соодветни услови да жетвата само контролирани dosychá, процеси, созревање и транспорт на течности во тек до последен момент и тие знаат дека нивните земјоделци кои во т.н. нагласи ječmnene кога собираат жито не сосема целосна државна на зрелост, тоа трае неколку месеци пред пченка постигнува оптимална и избалансиран ртење.  

"Толку долго време јачмен жетвата зрее"  

Технологија на производство на слад и пиво , Kosar, прошетка , VÚPS 2000  

ISBN 80-902658-6-3, страница 34

 

А широк спектар на процеси кои се одвиваат во растенијата под неповолни услови на развој, кои се опишани како случаи на сместување , виткање ножеви на земјата ослабени растенија, тоа е можно да се прочита во:

Прирачник за растенијата култура стрес погоре , Мохамед Pesarakli , Декер, 1999,  

ISBN 9.780.824.719.487 та  

Извадоци од книгата серија на белешки ќе бидат исплатени на следните страници  

 

Основен факт дека мора да се напомене е фактот дека каков било срамнето со земја , лежејќи на земјата пченка жито е ослабена, а тоа е потребно да се најде причината за оваа слабост, а не инсистираат на учење по mmimozemšťanech. Истражувачите Crop Circles феномен е, се разбира е потребно, но многу убаво ви се заблагодарам за тоа, како, за нив, додека сеуште тешко explainable и разбирливи феномени, се сведе на себе во еден куп повеќе од доволно. Секој кој некогаш сака да се обиде да го објасни принципот на исечете кругови, ќе се разбира, исто така, нивната голема заслуга на моменти се чувствувам како ласица во henhouse, или прасе во појасот на 'рж. Само зграби умен книги, и го стави во образложението.  

 

Растенијата всушност работел "многу висока енергетска моќ", но многу често се многу недели пред тоа срамнети со земја , на стебленца свиткана на земјата. Тоа беше (многу веројатно), најчесто за електрична енергија, кој е "електромагнетни експлозија" предизвикана во растенијата во нивните ткива. Друг дел од енергијата може да биде испорачана електростатско индукција и повеќе директно водство ел. тековната високо јонизиран гас во близината на испуштање на висок напон -foto, nákres - Постојат неколку десетини од mm, флеш единица до неколку метри и многу десетици метри (како и корона празнење, nákres). Друг дел од енергијата може да се пренесе директна линија тековната под површината на почвата (посебно корени), и конечно на слабеењето може да придонесе значително електрохемиски промени во почвата. Интензитетот на сите наведени настани целосно престанува да функционира на растојание attenuates со растојание од влијанието сајт, додека во некои од далечина целосно запира. Без ветер - редок феномен во бурата - и рамномерно распределени електричниот отпор на почвата може да биде резултат на прилично точни круг. Дури и со сите можни неточности, но можно е дека, во крајна линија, составен акција на неколку многу прецизни кругови збира заедно еден сосема точни, како што има префинет преку домино ефект.

 

Протерување шуплини, převzít obrázek z BLT(Дувна депресии; интересна коинциденција наслов - протерување на јазот - дува молња ...) - не ќе биде како цел доказ за ефектите од каква било моќ или моќта на сите вклучени. Тие се за било која слична намена апсолутно неупотребливи. Тоа е и ќе биде објаснето во повеќе детали на многу други места. Во слики прикажани деформација растенијата воопшто не е да биде предизвикана од било каква акција од било кој енергија или сила, но вистинската сила и притисок на растечката и сушење и што менува форми ткива, ткива и делови од растенија. Оштетување на растенијата, иако навистина би можеле да учествуваат на премин на електрична струја, електромагнетни и електростатско индукција, механичка сила, моќ линии силно јонизиран воздух во непосредна близина на исцедок. Корона празнење - достигне до растојание од неколку метри до десетици метри, во уште воздухот е многу точно кружни, и неговиот дијаметар зависи речиси само од интензитетот поминува струја (nákres). Чекор напон (nákres). Значи отпорност е topsoil со IEC 332000-5-54 околу 100 оми метар. Почвата отпорност се дефинира како отпор на коцката на земјата на работ од еден метар мерат помеѓу спротивниот ѕид.  

 

Патем, многу слична штета јазли може да се најде во местата каде што стебленца свиткани чисто механички (мирно, без кршење) на скоро 90 °, за оние јазли кои започнуваат со еднакви скок назад во вертикална положба (1 и 2 од врвот, foto). Ако дури и слични механички оштетувања, механички сили кои произлегуваат пролиферацијата на клетките оштетени јазли себе, без какви било значајни последици за виталноста на растенија. Ова веројатно се должи на фактот дека ова е екстремен случај, промена на насока на пораст, речиси 90 °, во повеќето случаи јазли решава аголна отстапување од неколку степени.foto  

 

Сепак, за да се обиде нешто како тековната феноменот на Crop Circles истражувачи веруваат дека нема друг избор освен да се обиде и да се најде себе си во места каде што не би било воопшто. Исто така потребно е да ги поканиме сите трезен истражувачи Crop Circles феномен кој некогаш се обиде направи себе, широко се користат особено во сериозна и објективна научни истражувања. Ова се нарекува празно, или празни експеримент. Тоа е широко користен особено во физиката, но исто така и хемија и биологија, но почесто се нарекува "нулта корекција". Само нека расте пченка растенија во лабораторија, без да предизвика било каква енергија. Во одреден момент тие го промени правецот на раст, само ротирачки контејнерите во кои тие растат. Некои од нив може да по некое време назад. Исто така различни видови на празно за да понуди - посета на местата со доста нерамномерно polehlým со ножеви наведна кон земјата пченка, каде што, според нив, не биле "вонземјанин сила", ниту кој било друг, треба микробранова печка.

 

Покрај тоа, двата лека и екстра-dimensionalismu paranormalismu истражувачи феномен може да влијае на локацијата на Crop Circles, може да содржи само навистина "специјални", чудни и необични соединенија, слободните радикали, јонизиран атоми и молекули и слични зло, што може да влијае на човечкиот мозок, како магија печурки во спреј.  

 

Тоа ќе биде нашата сакана човештвото дека порано или подоцна дојде до себе. Дека и други кругови, речиси секој целосно редовни и вонредни форми на пченка, секако, и над 99.9999999% генерирани од гром празнења, а не преку некои заведени proklamátorů, тоа е само објективна реалност и објективна реалност може да го детектира по сите (понекогаш ), тоа може да го направи тоа, тоа е таму. (Иако ова е кинење веќе добро повеќе од 30 години, а резултатите некако никаде ...)  

Но, тоа не е важно на крајот на краиштата, други пати тоа беше многу полошо ...  

 

Природни мимикрија (Слика 1)

Еден од најважните и најинтересните причини зошто тоа беше толку - природни сили користите една од најпознатите природни начини за маскирање, како тие некогаш успеа да се изгради. Тоа е извонреден и уникатен природен мимикрија. Тоа е само релативно многу едноставен факт: Crop Circles се само чист ретко се случуваат во исто време тие се создадени, односно веднаш "по настанот", иако тоа понекогаш може да се случи, но навистина веројатно само многу ретко. Напротив. Се појавува во повеќето до неколку недели или дури месеци откако беше всушност се создаваат "изложени" на жито структура на поле шок од молња. Употреба на зборот "изложени" во овој случај е всушност во место, формата процес со конвенционалните фотографски процес, на пример, или со било кој од неговите претходници - daguerreotype е прекрасна. Како и со сликата во "чувствителни слој" во областа на производи создава целосно невидлив латентна слика. Втората причина зошто зборот "изложени" навистина на самото место, е фактот дека за да се создаде форми - изложеност - се јавува кога гром објаснување, како и со многу фотографии. Веднаш по шокот може да биде на сајт за да најдете некои многу ретки феномени - мртви инсекти, јагленисано растенија, или растенија плетенка по насоки исклучително интензивна ротирачки вител, што понекогаш и се случи откако гром празнења и трае помалку од една секунда. Исто така, промените во магнетното поле, температурни промени во подземните статички електрицитет вишоци ќе бидат откриени веднаш. Последно, но не и најмалку важно (веројатно не, тестирани, сепак, се уште е само проценка) за голем број на организми штетни хемикалии. срамнети со земја , лежејќи на подот со жито, но се појавува најчесто само по неколку недели, или дури и подолго од два месеци. Огромното мнозинство на растенија е веднаш по освојувањето разликува да се вратат во првобитната положба, и сè почнува. Почне да бледнее, благодарение на електрична енергија кои поминаа низ него. Исто така, веројатно да бидат оштетени, до одреден степен, ненадејна движење, и нивните распаѓање зема недели. Фактот дека растенијата најчесто се кандидира за долго време во исправена положба, веројатно многу подолго отколку што би поинаку постојано слабеење устав дозволено осамени растенија, со голем дел е веројатно да површинскиот напон на водата . Нивната исхрана , виткање на стебленца на земјата, но кои навистина се случува по неколку недели, за возврат, може во некои случаи да работи неверојатно брзо во споредба со тоа колку долго избледени. Додека слабеење растенија зеде недели, нивното сместување , виткање стебленца долу на земјата може да се случи дури и во многу големи дезени релативно брзо, во рок од неколку минути. Многу забележливо учество на оваа реалност може понекогаш веројатно имаат домино ефект . Многу често се должи на фактот дека тој летал околу пеперутка .  

 

Почитувани човештвото!

Следниот пат кога ќе сакаат ништо од сенилна Одрекување советуваат да не напушти.

Ако не за тие две сенилна деменција печка, D & D, кој бил еднаш некаде во таверна upatlali "исповед" може истражување со децении се една сосема поинаква насока, како и секој друг класичен и целосно сериозни науката. Впрочем, подоцна човештвото предметот секако се реши, како Juhůhu (YouTube) видео може да се најде (можеби Wylatovo?, Се уште не, и тоа Wylatowo не, па било да е тоа, тој е откриена), каде што луѓето свика за само открив Поправете круг, а во далечината се уште се гледа повлекува бура ...  

 

Понатаму во текстот се споменува дека во документарниот филм се изразува идејата дека тоа би можело да биде сино авиони и црвена sprites, кои се молња празнења, но високо во атмосферата, откриена релативно неодамна. Тоа е веројатно доста заблуда. Нивната оддалеченост е премногу голем за да биде во можност да слета на површината на нешто толку остро ограничена кауза. Јас за нив може да се најде во Молња: Физика и ефекти , Раков, Уман , str.  

 

Друга причина зошто би секако луѓе дојдоа сосема сам , е дека светот ќе повеќе инсталиран во различни места т.н. живо Веб камери (или барем време застаруваат фото апарати), дури и во далечни места на планетата, и порано или подоцна би го само пред да ги преброди тие кругови (иако се појавија само по неколку месеци) некој се придружи.  

 

Последната причина е дека постојат компании како Vaisala - Сименс (2011 - исклучени од Сименс, само многу Vaisala) што го мери влијанието локација, видот, интензитетот и поларитетот молња договор, имаат голема база на податоци од изминатите години, и за нив сигурно нема да биде проблем (ако се заинтересирани) бараните податоци проследи. (Патем, нивните податоци, често се многу точни, иако тие индицираа мерење грешка е неколку стотини метри, тие се често многу повеќе прецизни, а помалку од 10 милиони). За оваа причина, на теоријата на "КК-Молња" се смета како "целосно наназад верификуваат" и Fidli. Со собирање на податоци за молња празнења (празнење време, ГПС податоци за влијанието точка, поларитетот, моќ, тип - Crop Circles neboCG), на пример во Централна Европа Мрежа занимава CELDN - Централно Европска Молња откривање мрежа во Европа потоа многу други. Сите детектори користат мрежата Vaisala-Siemens, или слично. Тоа ќе биде многу интересно да се види кој облици на крајот, наспроти сите очекувања, покажуваат како "не вештачки", т.е. вистински, нели?  

 

Во прилог на погоре опции постои http://www.blitzortung.org   - Страна мрежа поедноставен систем молња влијанието на истражувачите кои ги користат своите сопствена мрежа на детектори. Иако веројатно нема како прецизни информации за локацијата, но тие можат да додадете на целото прашање интересни податоци.  

 

Друга работа е тоа што (во однос на точноста), кои често само се мултиплицираат разгранува блиц (плус неговата евентуална afterdischarges) е во можност да "спреј" на површина од неколку хектари foto ( во случај на екстремно силни шокови можат да секако, исто така, вклучува многу поголем). Според податоците од литературата (на пример, наречен Молња: Физика и ефекти , Уман, Раков ) не е исклучок појава во која еден флеш разгранува оружје dopdají до неколку километри оддалеченост. Тука, повторно нема друг избор освен да се нагласи дека најважниот факт : молња испуштањата во областа, на кој се појави редовна шема, таму често дури и неколку дена, но дури и недели и месеци пред сламки навистина Polehňa , свиткано стебленца на земјата.  

 

Земјоделците и нивните работници, дури и ако тие беа присутни моделите на редовни и го гледал тоа со свои очи, секогаш таквите набљудувања на самите себе, како и сите наоди веќе заврши редовните модели во своите области, и многу добро знаете зошто. Од нивна гледна точка, тоа е секогаш и само срамнети со земја , лежејќи на земјата пченка и ништо друго, и овој став е само точно една. Нивната работа секогаш била и ќе биде да се грижи за нивните култури, а не срање. Модел во полјоделски култури не е. Било срамнето со земја , лежејќи на земјата жито се заинтересирани само во однос на тоа дали тоа ќе биде можно да жетвата уште. Kombajnér кој модел се појави на теренот, и го повика новинарот треба да ја изгуби својата работа, и тој никогаш нема да го имаат како никој kombajnéra nazaměstnal. Наоди редовни форми во областите никогаш не доаѓаат од земјоделците себе, секогаш од некој "однадвор", од сензационалистички јавноста.  

 

Како што е опишано, па дури и по релативно долго време по освојувањето, при што матичните распаѓање трае неколку недели, вистинските времето на поднесување , виткање на стебленца на земјата може понекогаш навистина веројатно само да потрае неколку минути (домино ефект), понекогаш во право пред преплашените случаен набљудувачи (фрактален Стоунхенџ). Се разбира, понекогаш може да имаме ситуација каде жито Polehňa , ohne стебленца на земјата веднаш по освојувањето на гром во секунди, минути, часови по повеќето, но тоа е повеќе од многу исклучителни случаи. Очигледно, тоа зависи од моменталната состојба, состојба и зрелост на жито, која е насочена кон ослободување, а исто така и на силата на одредена инцидент на молња, веројатно во начинот на гранки, и колку последователните шокови се случи во едно место. Таа, исто така може да влијае на интензитетот на инцидентот дожд и како резултат на влага и спроводливост на растенијата и почвата површина. Многу често, но тоа се случува (особено кога житото се уште зелени доволно, со висока содржина на вода во клетките), кои дури и по многу силна молња испуштањата, не се видливи во областа на апсолутно ништо, не само веднаш по бура, но за многу следните денови и недели.  

 

еден од природните nejobludnějších шеги дека најверојатно кога мајката природа има подготвено за човештвото, заедно, заедно Мимикријата број 1 и 2

 

Мимикрија број 2

Танцување воздух вител

Во прилог на она што е веќе опишано во сите, тоа е можно да се привлече внимание на уште еден многу интересен факт да бидат поставени во место. И покрај разновидноста на природните процеси што се одржа во место долго пред polehnutím , виткање стебленца на земјата, го зеде стотици часови, случајни набљудувачи може да се види, а во сламки сега сметаат дека земјата, нешто што не може да се види никаде на друго место, и она што може да само да потрае неколку минути: Тоа Мимикријата Број 2 - Танцување воздух вител.  

 

Пред танцување воздух вител опишани во детали, тоа ќе биде неколку настани се наведени или ефекти кои обично претходат. Но не и од далеку сите наведени, само неколку најчести. Многу повеќе ќе се учествува во него процеси развиени проблеми, како од страната хронологијата и подстраници, или во делот дополнителни ефекти .

 

Ова се примери на феномени, од кои некои се веќе многу одамна, некои многу тесно претходат на вистински феномен сместување , виткање на земјата пченка стебленца во редовните модели. Не само редовните облици, но всушност сите поднесени , лежејќи на земјата жито, која се појавува во секое време и насекаде. Еден од многу значајни разлики, освен за редовноста и нерегуларност резултира форми, е фактот дека редовните форми се веројатно многу повеќе примени домино ефект отколку во неправилни формации. Објаснување на некои можни причини ќе се наоѓа на připravovné, но сепак постои страница со висок контраст ефект .

 

Некои од пропратен ефект на создавање на област поднесени , лежи на теренот пченка во областа, подредени во хронолошки редослед: Ефект на експозиција , Ефект Интерференција , исчезнува Ефект матични , површинскиот напон на водата , The Butterfly Effect , домино ефект  

 

Веднаш по почетокот на домино ефект, кога уште еден ефект - Ефект танцување верата (воздух). Но, тоа не е за него создадени нема посебна страница само ќе биде доделен на домино ефект како дел од него, бидејќи тоа е неспорно, и без тоа, никогаш не се случило. Додека сите претходни наведени ефекти да создадат форми активно учество и може да биде еден од многуте причини неразделно поврзани, се движат воздух вител е целосно пасивна последица, како што по воведувањето во вода се разбира секогаш ќе се појавуваат на површината прстени. Јас виор, се движат речиси синхроно над жито тома, кои во моментов се смета за земја, е главно резултат, а не причина за навидум неразбирливо феномен, иако такво барање првично може да се чини дека се доста неверојатно.

 

Затоа, воздухот вртење вител Мимикријата именувана како број 2 - затоа што многу добро ја извршува важна функција маскирање и неинформирана набљудувач речиси неизбежно мора да се чувствуваат дека создавањето на моделите целосно неразделно се вклучени. Како непознати, што е многу тешко да се утврди, но по сите, дури и ако со тешкотии видливи сила. Навидум може да изгледа една од најчестите причини за процесот, како што се "како слегува одозгора", или, обратно, излегува од земјата. Унапредување на воздухот вител е многу прецизно ја следи позицијата снопови на стебленца, постепено положување надолу како домино. Снопови на сламки, па на крајот тие може да бидат наредени еден врз друг како плетени шема, со што целиот процес уште додава на мистеријата. Целиот феномен на танцување воздух туку вера не е ништо друго барем на почетокот, само и само целосно пасивни струење предизвикани снопови на стебленца кои паѓаат на земја - почетокот на наредниот домино ефект. Земјата се смета за многу стотици килограми материјал, дури и за многу голема бројка може да достигне до неколку тони, од просечната висина на помалку од половина метар. Ваквото движење на материјалот веќе некои струење предизвикува. Дури и толку силна што може подоцна навистина дури и делумно вклучени во сеча на некои други не толку далечното снопови на стебленца, и до одреден степен во текот на домино ефект учествуваат, што секако го поддржуваат само општ впечаток на мистерија и тајната на набљудуваните феномен. Се разбира, но особено очигледна воздух вител движи речиси точно на места кои не се сметаат за земјата, иако тоа не треба да биде причина. Домино ефект може да дејствува сосема независно предизвикани од налетите на воздухот, како и работата на една голема грешка е лесно да се постигне. Секако нема потреба да се нагласи дека најголем доза на мистерија и тајната на феноменот се постигнува под целосна ветер, при што над и помеѓу снопови на стебленца соборувањето сосема сам и независно круг танцување воздух вител. На врвот на метар уште не точно каде падна само снопови на стебленца на земјата. Благодарение на навидум само како сила тоа место беше сосема сам, без било која причина, дури и навидум како сила која сите движење, на кое место е се предизвика.

 

Меѓу другото, компанијата која го поседува база на податоци на позиции гром најверојатно сопствен нешто што тие немаат идеја, тоа е многу детална база на податоци за здравствената состојба и виталноста на земјоделските култури во различни години на големи територии.

 

Крајот на Дел 2

 

Доколку сте заинтересирани, контактирајте cropcirclesonline@gmail.com

   

         Дел 1        Дел 2         Дел 3        Дел 4        Дел 5  

 

Страна подготвени за вас и сите податоци се многу темелно прегледа и теоретски и експериментално

 

Јан Ledecký

 

pz