Many informations about COVID-19, CORONAVIRUS, how will it spread into population
in many countries, actual COVID-19, CORONAVIRUS GRAPHS, also Perspectives, forecasts, outlooks for the future, epidemic and pandemic prognosis and actual
>>>>>> COVID-19, CORONAVIRUS PREDICTIONS <<<<<<
COVID-19, CORONAVIRUS links to GRAPHS day by day
COVID-19, CORONAVIRUS links to PREDICTIONS day by day
Other interesting COVID-19, CORONAVIRUS summary links and reference pages

Anglisht origjinale - kulture-qarqet-krijuar-nga-rrufeja-localization . Ju lutemi justifikim ndonjë gabim shkaktohen nga machine translation.
lightning
 Localisation shkarkimit
Prova e thjeshtë e lidhur me modelet e rregullta me lokalizimin e shkarkimeve rrufe
crop circles
Learn about thunderstorms RSS feed

Qarqet Pri

 - Site makinë-përkthyer

Shkenca ka prova pa asnjë siguri. Krijuesit kanë siguri pa ndonjë dëshmi. C.E.Montague
Faktet janë ajër të shkencëtarëve. Pa ata ju kurrë nuk mund të fluturojnë. Linus Pauling
Problemi nuk është se ka shumë budallenj, por vetëtima që nuk është shpërndarë drejtë. M.Twain

Qarqet kulture , pictures kulture, Localisation Shkarkimi

PagPh

 

Nëse i interesuar, kontaktoni cropcirclesonline@gmail.com

 

 

Shkarkimi Rrufeja Localisation

Nuk ka nevojë për të shkruar tekste të gjata në lidhje me lokalizimin rrufe. Informacioni më i rëndësishëm që është lokalizimi rrufeja është në dispozicion dhe është e mundur. Matur elektrike, si dhe sinjalet e radios, dhe duke përdorur vlerësimin trigonometrik. Saktësia e mundshme është në metra. Informacione të tjera në dispozicion. Intensiteti - në kiloamperes, për shembull 6, por ndoshta më pak, por më shumë edhe ndoshta shumë - nganjëherë më shumë se 250 000 , Polariteti tipi i fotografisë (CG, KP). Nëse shumëzuar, se numri dhe intensiteti i shkarkimeve mëvonshëm.

 

Realtime EUCLID rrufe hartë të dhënave

 

http://www.euclid.org/links.html

 

Teknologji

Në momentin e rrjetit të plotë përbëhet nga rreth 140 sensorë, duke kontribuar në zbulimin e rrufe.

Të gjitha të dhënat rrufeja është zbuluar me anën e sensorë elektromagnetike, të cilat dërgojnë të dhënat e para për një analyzer qendror. Përfshirë me teknologjinë e ofruar nga Vaisala (Tucson, AZ). Çdo sensor zbulon sinjal elektromagnetik emetuar nga goditje rrufe e kthimit.

Kjo teknologji përdor GPS sinjale satelitore për informacion në kohë.

Për çdo ndërtojnë parametrat kryesore goditje rrufe janë Recorded, kohë ergot e ngjarjes, pika ndikimit (gjerësi dhe gjatësi), intensiteti aktuale dhe polarizimit, dhe numri i goditje mëvonshëm.

Të dhënat e të gjitha sensorë Througout e rrjetit janë të përqendruara në kohë reale në qendrat dy Euklidit qendrore operative. Ata janë llogaritur Menjëherë atje për të llogaritur vendndodhjen rrufe dhe përmirësojë cilësinë e të dhënave. Të dhënat që rezultojnë janë dërguar në rrjedhën e përpunimit të qendrave operative të shërbimit Euklidit. Kjo çon në një tablo të plotë të aktivitetit rrufe në kohë reale. Të gjitha të dhënat e mbledhura rrufe është arkivuar si dhe për analizën post-stuhi.

 

Lidhje të dobishme

Zbulimi Rrufe
Aldis - Zbulimi austriak Rrufeja & Rrjeti
METEORAGE - provider Software për trajtimin e të dhënave rrufe dhe menaxher i rrjetit të zbulimit francez rrufe
MeteoFrance - Frëngjisht Kombëtar Meteorologjik Agjencia - pronar i rrjetit të zbulimit francez rrufe
BLIDS - "Informacione Blitz gjermane Dienst der von Siemens 'zbulimin e rrjetit, rrufe në pronësi nga Sony Ericsson
Skalar - rrufe sllovene zbulimin e rrjetit
Instituto Nacional de Meteorology - Spanjisht Kombëtar Instituti Meteorologjik, pronar i rrjetit të zbulimit spanjoll rrufe
SINTEF - Norvegian Kombëtar Instituti Meteorologjik - pronar i rrjetit të zbulimit lightnnig Norvegian
Finlandisht Instituti Meteorologjik (FMI) - Pronari i rrjetit të zbulimit lightnnig Finlandë
CESI Sirf - ai Zbulimi italiane Rrufeja & Rrjeti
INFORMACION MBI Stuhitë dhe vetëtima
tigger.uic.edu Lëndimi Rrufeja Research Program
www.lightningsafety.com Siguria kombëtare Rrufeja Instituti
www.usatoday.com USAToday, site Gazeta me një shumë të informacionit dhe lidhjet në rrufe
bat.nmt.edu Laboratori Langmuir, SHBA hulumtimet laboratorike në ekstreme të motit dhe vetëtima
wwwghcc.msfc.nasa.gov Klima globale dhe Hidrology Center, një institucion i NASA
www.spc.noaa.gov Parashikimi Storm Center, një institucion i NOAA
www.nssl.noaa.gov Laboratori Kombëtar Stuhia Rënda, një institucion i NOAA
QENDRAT meteorologjike
www.magmacom.com Magmacom, lidhjet meteorologjike në faqet e të gjithë botën
www.noaa.gov NOAA Kombëtare Oqeanisë dhe atmosferike Administrata - USA
www.meta-office.gov.uk British Zyra Met
www.meteo.fr MeteoFrance
www.dwd.de Deutsche Wetterdienst
www.meteoswiss.ch MeteoSwiss
GRUPET ndërkombëtar mbi vetëtima
www.cenelec.org CENELEC Komitetit Europian për Standardizim Elektroteknik
www.cigre.org CIGRE Conseil des Grands Ndërkombëtare RESEAUX Életriques
www.ieee.org IEEE Instituti i Inxhinierëve elektrike & Elektronike

 

 

Mësim

Çfarë është rrufe?

Rrufeja është transferimi i ngarkuar rëndësishëm midis dy objekteve akuzuar. Rrufeja shkarkimet mund të ndodhë cloud-to-re (KP), re-ajër (CA), dhe cloud-tokë (CG). Buienradar.nl jep të dhëna online në cloud-te-terren rrufe. Cloud-tokë rrufe ka ndikimin më të madh në jetën tonë të përditshme. Një grevë rrufe mund të vrasin, të shkatërruar pajisjet, filloni zjarret, dhe do të jetë përgjegjës për sa më shumë që 70% e një ndërprerjet e energjisë tipike.

 

Pash

Një ngjarje rrufe vazhdon në disa faza e parë e cila është quajtur "Leaders", që ju nuk mund ta shihni. Këta udhëheqës të prodhojë një rrugë përçueshëm në tokë, atëherë që është përdorur për një shkarkim të madh të energjisë elektrike. Kjo shkarkimit është quajtur një "goditje". Kjo është flash bardhë verbues që ju shikoni ndjekur nga rrëzimin e gjëmimit për shkak të zgjerimit supersonik e ajrit si ajo është e nxehtë. Goditje e parë është shpesh pasohet nga një tjetër lider / rend pas një goditje qindat disa e një të dytë. Deri në 20 apo më shumë sekuenca të një udhëheqësi / goditje mund të ndodhë, dhe kjo është arsyeja pse duket rrufe dridhem.

 

Blic

Të gjitha të strokes ndodhë që brenda një të dytë dhe brenda 10 kilometrave të parë goditje janë të grupuara së bashku dhe e quajti një "Flash". Kjo ndihmon grup të lidhura ngjarjet Potencialisht elektrike në një ngjarje të vetme për shikimin.

 

Real-time

Real-time Mjetet përpunimin e informacionit si ajo arrin në një pikë qendrore. Një proces që nuk do të vazhdojë në "kohë reale" Ndoshta do të ruajtur informacione para se të veprojnë mbi të. Në sistemet e zbulimit rrufe, të dhënat rrufeja është komunikuar nga një sensor në një pikë qendrore të përpunimit.

 

Projektim

Afërsisht toka është një sferë. Për të parë tokën sferike në ekran të sheshtë e një monitor Kërkon një grimë e matematikë dashuroj Called dhe projektimit.

 

Time-Zone

Web site www.buienradar.nl Mbështet të gjitha zonat e kohë-mëdha në të gjithë Evropën. Rrufeja Observer, Rrufeja Rrufeja Explorer dhe Këshilltar të shfrytëzojë të gjitha ndryshueshme Zona kohë që ju mund të hyjë Gjatë procesit të regjistrimit. Për një diskutim të mirë në kohë zona, klikoni këtu.

 

Shkurtime

EUCLID - Bashkëpunimi Evropian për zbulimin Lightning

BLDN - Zbulimi Beneluksit Rrufeja Rrjeti

CELDN - Zbulimi Evropës Qendrore Rrufeja Rrjeti

 

Fushë gruri - dhe të dhënat e linjave magnetike rrufe në terren

Tronditëse, hutues, habitshme, e vështirë të besohet, por edhe sy-e hapjes ngjashmëri

Fushë gruri - rekord i linjave të fushës magnetike të gjeneruara nga shkarkimeve rrufe

Gati një milion Amper (Eksperimentet njohur shkollës - një maksimum prej 20 deri në 30 Amper)

 

  

Pikërisht në momentin e rrjedhës së shkarkimit rrufe nëpër gjeth misri detyruar dhe Kryer (ajrit jonizues, shkarkimin kurorë) rryma elektrike. Thanks për këtë gjeth dhe pjesë të tjera të bimëve mund të shfaqin vetitë elektromagnetike. Kështu ata mund të veprojnë si hala busull magnetized, dhe forcat elektromagnetike janë çast deflecting ato në terren në një drejtim clockwise ose kundër akrepave të sahatit, në varësi të drejtim, raporti relativ dhe diferenca fazë të rrymave elektrike passaging. Ndryshimet e përkohshme mekanike dhe tensionet mund të krijojë disa dëme edhe Ndërkohë padukshme mekanike, të orientuar në drejtim. Të tilla dëmton mikroskopike directionally orientuar janë në gjendje për të gradual në rritje i indeve të dëmtuara pas shkaktojë gradual directionally orientuar Bending të gjitha gjeth në një drejtim (CW ose KAK). Fushat magnetike e një shkarkimeve rrufe janë mesatare së paku dhjetë mijë herë më i fortë se ajo e fushës magnetike të Tokës. Një pjesë tjetër e punës mund të kryhen nga sajë të mëdha elektrostatike forcat për këtë gjethet e bimëve dhe gjeth sillen si gjethe dhe gjeth e electroscopes. Diametra e qarqeve Përafërsisht Përfaqëson gamën e forcave shkarkimeve rrufe elektromagnetike. Përveç kësaj të gjitha ato që, duke iu referuar: model kulture paraqitet së paku disa ditë, nganjëherë deri në disa javë pasi goditi rrufeja. Kjo është për shkak se indet e prekura bimore dobësojnë shumë ngadalë, për shkak të inercisë të madh dhe si pasojë shumë ngadalë vazhdim ndryshime në bimë ( EPP , Kronologjia ). Sepse ndonjëherë në lokalitetin mund të marrë ndërhyrje vend shumë komplekse dhe rezonancën, ajo nganjëherë mund të krijojë një model shumë të ndërlikuar. Një shkarkesë rrufe të vetme rrezaton energji në lokomotivë elektrike e cila do të udhëtojë mijëra kilometra. Mesatare (!) Shkarkimi. (Shpjegim thjeshtuar)

 

Ajo ishte një nga më të madh shaka Natyrore - mistifikimit, mashtrim i zgjuar, do të ishte që Nënë Natyra tallesh me të gjithë njerëzit, qindra, mijëra vjet hutuar.

 

Me idetë e përmendura nuk është e mundur dakord, protestë edhe mundshme ndaj tyre, por ndoshta me të vërtetë të gjitha që është e mundur për të me të ose kundër tij. Quajtur kështu Jerry-së Cimrman postulat.

 

disa faqe të shkurtër informative:

qarqet kulture , një tjetër ndërkombëtare qarqet kulture - Kornkreise

 

Nëse i interesuar, kontaktoni cropcirclesonline@gmail.com

 

Disa informacione të pjesshme tani mund të gjendet për shembull në faqet përmbledhëse të Caktuara.  qarqet kulture - kuptimi Kryesisht është tani një nga më të dendura të faqes. Një tjetër mjaft gjithëpërfshirëse informata mund të gjenden në lidhjet nga faqja e Teksteve . Ka lidhje me disa tekste të botuara. Edhe disa ende i pabotuar, dmth disa versionin e parashikimit. Teste të tjera janë Unsorted Vendosur këtu . Tekstet do të jetë sigurisht shtuar vazhdimisht.

 

Disa faqe ose edhe pjesë e tyre kanë qenë të angazhuar për të publikuar paraprakisht diku tjetër, kështu që i pari do të shfaqet atje, atëherë menjëherë ata do të jenë të lidhura nga faqja e Teksteve , dhe pas disa kohë në fund do të paraqiten në faqen për të cilin ishte menduar.

 

Gjithashtu, ajo pothuajse të gjitha faqet janë të përgatitur një seri të fotografive shoqëruese ose grafikë ilustruese, nëse krijimi vetë, ose "veprat" e mbledhura nga Interneti. Pika të tilla, për vendosjen e pse ekzistuese, por fotografitë, janë të pavend ende në tekst shumë të fuqishëm me ngjyrë të shënuar në këtë mënyrë. Këto janë kryesisht për Emërtimet e autorit të tekstit në fund të kujdesen vetë për të rritur në vendin e tyre atje. Kjo është një botim graduale e rezultateve kërkimore. Hulumtimi që zgjati për disa vite, kështu që ajo do të marrë disa kohë ende. Shpesh edhe ndodhur, që në rrjedhën e shkrimit disa faqe është nganjëherë vendosen objekt në paragrafët e saj një tekst, që duhet më tepër të përfshihen në një tjetër faqe, por deri tani nuk është kopjuar ose zhvendosur atje.

 

 

Nëse i interesuar, kontaktoni cropcirclesonline@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjo faqe është përgatitur, dhe të gjitha faktet dhe teoritë e paraqitura këtu ishin shumë të tërësisht, dhe afër shqyrtohet në detaje nga eksperimentalisht

 

Jan Ledecky

 

Ajo nuk është e mirë që të përpiqen për të ndaluar njohuri nga të shkojnë përpara. Injoranca nuk është më i mirë se sa njohuri.  E.Fermi
Një anglez mendon se ai është moral Kur ai është vetëm të pakëndshme. G.B.Shaw
Ata thonë Martesat janë bërë në Qiell. Por kështu është bubullima dhe rrufe. Clint Eastwood
z