Many informations about COVID-19, CORONAVIRUS, how will it spread into population
in many countries, actual COVID-19, CORONAVIRUS GRAPHS, also Perspectives, forecasts, outlooks for the future, epidemic and pandemic prognosis and actual
>>>>>> COVID-19, CORONAVIRUS PREDICTIONS <<<<<<
COVID-19, CORONAVIRUS links to GRAPHS day by day
COVID-19, CORONAVIRUS links to PREDICTIONS day by day
Other interesting COVID-19, CORONAVIRUS summary links and reference pages

Оригинал на чешки јазик - кругови во жито-хронологија-timelapse . Ве молиме изговор, машински превод грешки.
lightning
Crop Circles - Timelapse
Континуирано време на снимање нуди многу интересна можност да се снимаат по откривањето на формирање
crop circles
Learn about thunderstorms RSS feed

Crop Circles - сајт машински превод

Тоа е природно да се претпостави постоењето на феноменот neobjasnitelných методи на располагање денес. Сепак, многу научници нуди едноставен одговор - странци и спиритизмот. H.Ramis
Секогаш е прерано да се откажам. N.V.Peale
Учење може да го зголеми знаењето. Интелигенција никогаш.  Herakleitos

Исечете кругови , исечете кругови снимањето време еволуција

PagPh
Неразбирливо мистерија, конечно попуштат

 

Доколку сте заинтересирани, контактирајте cropcirclesonline@gmail.com

 

Вовед

Сите истражувачи Crop Circles се сосема погрешно веруваат дека, по наоѓање на обрасци веќе изгуби најважното нешто (неговото создавање). Па нема избор освен да продолжи да снима и не постои ништо да се види. Но, тоа не е точно, бидејќи многу многу интересни работи ќе се случи пред (настрана - љубопитни народот, брзаат низ поле). Иако тоа не е можно за да го снимите целиот процес од нула, но она што е уште да го следат, не помалку интересни и развој може да се проследи до жетвата, понекогаш дури и за некое време после.

 

Timelapse камера.

став во подготовка

 

Грешки истражувачи

Еден од големите грешки што луѓето прават исечете кругови истражувачи обврски, нивната претпоставка дека формирањето на исечете кругови насекаде во светот е прашање на минути, проценува околу 5-10, најмногу 20-30, па дури и пред тоа, на полето има ништо не се случува. Всушност, целиот процес, кој се одвива на лице место, колективно зема 1000 - 1500 пати подолго. Неколку месеци. сместување , виткање на земјата пченка стебленца (основно, повеќето видливи), за време на која вистински и неизбежно се случува, обично е само неколку проценти на целиот период, но далеку под еден процент. Понекогаш тоа не предизвика сместување , виткање на стебленца на пченка во земјата за време на молња празнења, тоа е навистина многу исклучителни случаи. Веројатно особено кога таму беше пченка подготвени за неколку недели пред сосема поинаква празнење ( Два удари на едно место). Но, дури и во случај на единствен исклучително силни шокови можат да бидат сите во ред, а не "предвесник" неоправдани.

 

Механички својства на непроменети жито

Дури и кога тоа навистина не може да биде очигледна, неповредени сосема здрава зрна можат да издржат дури и најпознатите екстремни временски услови, и веднаш по ослободувањето на експлозијата бран, што одговара на експлозија на неколку стотина килограми ТНТ во близина на површината на полиња над областа во дел од секундата може да претерала на неколку сто км / ч. Шок бран брзина дури и илјадници на жито km / h моментално може да се наведнуваат без да се прекрши речиси до земјата, стебленца веднаш по релаксирање веднаш да се стави назад во вертикална положба. Растенија Но, се разбира, како исклучително интензивна механички импулс "се сеќавам" во нивните ткива ќе деформира и оштетување (насока) делови од ткива, некои клетки, иако првично nepozorovatelnému, микроскопски, но за време на тој подолг временски период почнува да расте во макроскопски димензии.

 

Механички оштетувања

ефектот на растенија додека релативно точна прагот растојание од влијанието шок, релативно точно во круг, ова растојание за речиси сите. Ова растојание може да бидат доста точно да се утврди интензитет испуштање. До десетици или стотици илјади ампери, во екстремни случаи, може да биде блиску до еден милион. Ослободување се одржа помеѓу места одделени со 2 km во дијаметар. Почетна напон помеѓу облак и земјата може да биде и до неколку милијарди волти, сегашната трчаше неколку милионити дел од секундата (најважниот дел), и за време на празнење патот помеѓу небото и земјата (се работи меѓу небото и земјата) беа озрачени во неколку мегават-часови електрична енергија. Ова е просечна, или малку над просекот блиц. Во случај на екстремно силни удари може да биде во вредност до илјада пати поголема.

 

Зрачеше електрична енергија во последните неколку метри до десетици метри над областа испуштањата во растенија (во прилично прецизна круг од точката на удар) и делумно предизвикана штета нив. Оваа штета, сепак, веднаш по освојувањето визуелно целосно unobservable, и неколку часа без ефект на растенијата или намалување на механичка сила, еластичност, отпорност на фрактури и се кршат, цврстина на истегнување. Но, по неколку дена, а камоли недели, микроскопски промени се гледаат дури и макроскопски и промени на растенија почнат да се биде механички и визуелно видливи.

 

Земјоделците може да биде во можност да смета себеси среќа дека огромното мнозинство на енергија се емитува во извршувањето пат меѓу рајот и површината на Земјата, во молња канал чија ширина е околу 5 милиметри, па дури и во најекстремните молња испуштањата не смее да надминува 10 mm (извори се разликуваат, постојат податоци од 10 до 20 милиметри, објасни друго место). Плазма канал на температура од Целзиусови околу 30.000 степени во моментот кога струјата поминува низ него блиц, делуваат како отпорник со вредност од околу еден оми метар. Ова е груба апроксимација, но дека за ова објаснување е доволно. Претпоставувајќи дека на каналот отпор вредност е помала, да речеме, десет пати Temez празнење сите енергија ќе биде гигант одблесокот започнаа веднаш по допирање на челото празнење (Return Stroke) Со земјата, земјоделците во такви места можат наместо жетва собра значителен дел од таква област јаглен.

 

Во прилог на индуцирана моќ може да биде доведена во електроенергетски постројки и почвата, како сличен на т.н. чекор напон. Благодарение на ова може да бидат погодени од корен системи на растенијата, во зависност од варијабилноста на електричниот отпор на почвата и подземните слоеви, повторно често релативно точно во круг.

 

Друг фактор што може во растенијата во некоја далечина од влијанието лице да донесе електрични празнење струја, корона (корона празнење). Тој опкружуваReturn Strokeкако да покрие до одредена далечина, како диригент опкружен со обвивка (обвивка - Корона плашт). Дијаметар на корона зависи само од тековната празнење (висок), толку поголема струја, подалеку стигне. Предизвика струен удар погодените растенија многу точно на растојание од просечната корона, се разбира, во круг. Наоѓа помеѓу публиката Португалија уште "Daredevil", кој не верува дека молња празнење може да се создаде круг на терен оштетени растенија, кои порано или подоцна загине, или лак на земјата во правец на стрелките?

 

Снимање без преседан модел на магнетното поле линии во областа на жито

Изненадувачки, збунувачки, шокантни и тешко да се поверува, но, исто така, око отворање сличност

Исечете кругови - рекорд поле линии на електромагнетно поле генерирани од гром празнење

Сегашната вредност е блиску до 10 6 - милиони Ампер (познат училиште експерименти од 20 до 30 ампери)

 

  

Точниот момент молња празнење протокот низ пченка стебленца предизвикана Тогаш тие го донесоа (јонизиран воздух, корона празнење) електрична струја. Тие прават ножеви и други делови од растенија се однесуваат како и секој друг диригент и презентирани во таков момент електромагнетни својства.

 

Доколку сте заинтересирани, контактирајте cropcirclesonline@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Страна подготвени за вас и сите податоци се многу темелно прегледа и теоретски и експериментално

 

Јан Ledecký

 

Наука може да прочисти религијата од заблудата и суеверието. Религијата може да очисти науката од идолопоклонство и лажни дадености. Papež Jan Pavel II
Еден ден без смеа е сосема залудно потрошени. Charles Chaplin
Ако глупост ни влезе во таков неред, зошто ние исто така не може да се повлече? W.Rogers
z